EVANS Coolants – Revolučné chladiace kvapaliny

Jednou z aktuálnych noviniek na slovenskom trhu s performance a aftermarketovými dielmi pre automobily a motocykle je revolučná chladiaca kvapalina americko-britského výrobcu EVANS Coolants. NipponCars získal koncom roka 2012 exkluzívne zastúpenie pre slovenský, český a maďarský trh. Prečo sme sa rozhodli byť súčasťou tzv. „Waterless Revolution“ sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Jack Evans a Tom Light, zakladatelia EVANS Coolants, vyvíjajú chladiace systémy pre spaľovacie motory už od 70. rokov 20. storočia. Technológiu chránenú desiatkami patentov v súčasnosti využívajú milióny profesionálov, závodných tímov, reštaurátorov historických áut, veteránistov a zákazníkov na celom svete. Chladiace kvapaliny EVANS Coolants sú vhodné pre všetky osobné, závodné a nákladné automobily, pracovné stroje, stacionárne motory a motocykle. V čom spočíva tajomstvo úspechu a výhody tejto revolučnej technológie?

EVANS Coolants nahrádzajú tradičné chladiace kvapaliny založené na zmesi vody a nemrznúcich aditív. Kvapaliny EVANS Coolants neobsahujú žiadnu vodu, zefektívňujú chladenie, znižujú spotrebu a zvyšujú výkon. Teplotný rozsah ich použitia je od -40°C až do 180°C. Voda má napriek svojej výbornej tepelnej vodivosti niekoľko základných nedostatkov:

1.) V tepelne najnamáhanejších častiach motora voda vrie a mení sa na paru, ktorej tepelná vodivosť je 40x nižšia v porovnaní s vodou. Dochádza k lokálnemu prehrievaniu chladiacich kanálikov a kovu v okolí spaľovacej komory, čo následne spôsobuje predčasné detonácie a s tým spojené prevádzkové a výkonové problémy motora. Vďaka vysokému bodu varu znižujú EVANS Coolants riziko predčasných detonácií, rovnomerne chladia celý systém a nevytvárajú tlak v chladiacej sústave. Prispievajú tak k zvýšenej životnosti motora, vodnej pumpy, chladiča, tesnení a hadíc.

2.) Kvôli lokálnemu vretiu vody v bloku motora a vzniku pary dochádza k zvýšenému tlaku v celom systéme, čo má nepriaznivý vplyv najmä na chladič, vodnú pumpu, tesnenia či rôzne spoje. EVANS Coolants znižujú tlak v systéme až o 75% a prispievajú tak k dlhšej životnosti všetkých súčastí motora.

3.) Tradičné zmesi obsahujúce vodu spôsobujú v spolupráci s kyslíkom koróziu, galvanické reakcie a vytvárajú usadeniny v chladiacej sústave. Všetky tieto nežiaduce účinky odstraňujú práve EVANS Coolants, ktoré sú elektricky nevodivé, neoxidujú a neobsahujú vodu. V konečnom dôsledku je chladiaci systém motora čistejší – zbavený korózie, usadenín či vodného kameňa.

4.) Tradičné zmesi obsahujú tzv. inhibítory korózie, ktoré zabraňujú tvorbe a usádzaniu nečistôt, ich životnosť je však obmedzená a preto musia byť pravidelne menené. EVANS Coolants sú netoxické, ekologické a doživotné. Servisný úkon – konverzia – sa na danom vozidle vykoná len raz, za pomoci preplachovej zmesi. Dôkazom životnosti a spoľahlivosti EVANS Coolants sú dve desaťročia úspešného používania v najcennejších veteránoch a zberateľských autách sveta, či milióny kilometrov odjazdených na nákladných vozidlách.

Špičkové závodné tímy na celom svete používajú chladiace kvapaliny od EVANS Coolants. Odporúčajú ju tiež poprední reštaurátori áut a nachádzajú sa v tých najcennejších klasických a zberateľských automobiloch sveta. K mediálne najznámejším fanúšikom EVANS Coolants patrí aj popredný americký komik a zberateľ áut Jay Leno, bubeník skupiny Pink Floyd Nick Mason či dlháň Edd China z populárnej anglickej TV relácie Wheeler Dealers (Discovery Channel, v česko-slovenskej mutácii každý pracovný deň od 13:30 pod názvom Rodení obchodníci). Od produktov pre motoršport (Power Cool 180° pre Rally, Drift, Drag & Dirt), cez kvapaliny pre veterány a klasické autá (Vintage Cool a Classic Cool) až po bežné autá (Auto Cool) a nákladné vozidlá (Heavy Duty), ide o skvelý tip pre ladičov, tunerov, milovníkov áut a profesionálnych či amatérskych závodníkov.

Práve preto sme sa rozhodli rozšíriť našu ponuku kvalitných produktov a značiek pre vylepšenie našich / vašich štvorkolesových miláčikov. Spolu s brzdami a motorovým olejom je chladiaca kvapalina to najjednoduchšie a najvhodnejšie, čo môžete svojmu autu a sebe dopriať. Brzdiť efektívne a kratšie, chrániť motor a jeho súčasti – to sú dosiahnuteľné méty, ktoré by mali zaujímať všetkých, ktorým záleží na vlastnom bezpečí a dlhej životnosti svojho auta.

V ďalšom článku si povieme, ako taká výmena tradičnej kvapaliny za EVANS Coolants (konverzia) prebieha. Ak máte na nás nejaké otázky alebo pripomienky, píšte nám na info@nipponcars.sk.

 

Kategória: Other, Reviews.
Tagy: .
Záložka: permalink.